Bár már javában tart a strandszezon, egy-két melegebb naptól eltekintve, a május idáig nem örvendeztette meg a vízparton pihenni vágyókat. A 2015 májusi időjárás azonban nem rendhagyó, az Allianz statisztikái szerint egyértelműen a május a legviharosabb hónap. 2009 és 2014 között összesen közel 29 ezer májusi viharral kapcsolatos kárbejelentés érkezett az Allianz Hungária Zrt.-hez, ami a hat év alatt bekövetkezett összes viharkár egynegyedét teszi ki. Míg a vizsgált időszakban havonta átlagosan több mint 1500 viharral kapcsolatos kárbejelentést regisztrált a biztosító, a májusi viharok kapcsán háromszor ennyi, átlagosan közel 4800 kárt jelentettek be.
2014. májusban az Ivett és a többi vihar okozott károkat, 44-szer több viharral kapcsolatos kárbejelentés (csaknem 6500 db) érkezett az Allianzhoz, mint a viharok szempontjából legcsendesebb, januári hónapban (150 db). Ebben a májusi időszakban a második legviharosabb hónaphoz, márciushoz képest is több mint kétszer annyi kár történt. Jellemzően egyre gyakoribbak a hirtelen lecsapó, nagyerejű viharok, a korábbi évekkel összevetve némi emelkedés tapasztalható a vihar jellegű károk volumenét illetően: az Allianz Hungária teljes kárráfordítása 2012-höz képest 16 százalékkal, 2013-hoz képest pedig 4 százalékkal emelkedett 2014-ben.
A vizsgált időszak legemlékezetesebb májusa 2010-ben volt, amikor Zsófia nevű szélvihar okozott nagy pusztítást, közel 30 000 vihar jellegű kárt jelentettek az Allianz Hungária Zrt.-nél.
Azonban az idei május sem kíméli a vagyontárgyainkat, május 1-15 között több mint 2500 vihar jellegű kárbejelentés érkezett az Allianzhoz a lakossági vagyonbiztosítások alapján. A legsúlyosabb nap május 6-a volt, a májusi károk több mint 60 százaléka ezen a napon következett be. A legtöbb kárbejelentés Bács-Kiskun, Csongrád és Tolna megyéből érkezett, viszont elkerülte Nógrád, Vas, Fejér, Komárom-Esztergom megyéket, legalábbis az Allianz Hungária statisztikái alapján.
Az Allianz jó tanácsai a viharos időjárásból származó károk megelőzésére:
- A híradásokban, illetve az interneten érdemes nyomon követni a várható időjárást és a kiadott figyelmeztetéseket.
- Viharos időjárás esetén ügyeljen arra, hogy a nyílászárók zárt állapotban legyenek.
- Erős széljárásnál célszerű a teraszokon, erkélyeken minden könnyen mozdíthatót rögzíteni, vagy szélvédett helyre rakni.
- Évente legalább egy alkalommal és az erős széllel járó időjárást követően javasolt a tetőburkolatok, tetőcserepek áttekintése, mellyel megelőzhetjük, hogy a már sérült tetőben további károk keletkezzenek, illetve elkerülhetjük, hogy a sérüléséből eredő nyíláson keresztül az eső az épületbe jutva további károkat okozzon.
- Zivatar idején ajánlott az elektromos készülékek csatlakozóit kihúzni a konnektorból a villámlás okozta túlfeszültségből eredő károk megelőzése érdekében.
- Mélyebben fekvő helyiségek, domboldali, hegyoldali ingatlanok esetében célszerű gondoskodni a megfelelő vízelvezetésről, nem csak a saját, hanem a közterületről bezúduló víz esetén is.
- Viharjelzés esetén célszerű az autót garázsba, vagy fedett helyre vinni, ha ez nem megoldható, kerüljük a fák alatti parkolást.
- A kényes mezőgazdasági növényzetet lehetőleg fóliázza le, a mezőgazdasági gépeket pedig állítsa be a tárolóba.