Személyre szabott gyógyszerek
Minden ember DNS-e egyedi, rengeteget elárul rólunk. Segítségükkel a tudósok jó eséllyel megállapíthatják, ki milyen betegségekre lehet hajlamos. Igaz, ez egy viszonylag friss technológia, ám a tudásunk egyre nő! Azt például tudjuk, hogy mindenki másképp reagál egyes gyógyszerekre. Ám azt nem biztos, hogy mindenki tudja, hogy ma már van arra mód, hogy az orvosok a páciens DNS-éhez legjobban illő gyógyszert írják fel! Sokszor precíziós orvoslásként is emlegetik ezt, aminek a hatékonyságát a jövőben az is támogathatja, hogy egyre több elektronikus adat áll majd rendelkezésre az aktuális egészségi állapotunkat illetően, így a nagy mennyiségű adat alapján egyre könnyebb lesz kapcsolatot találni a génszekvenciák és egyes betegségek között.
Őssejtek
Annyira ígéretes módszer, hogy a 21. század penicillinjeként is hivatkoznak rá! Az őssejtek olyan emberi sejtek, amelyek képesek önmaguk megújítására, valamint át tudnak alakulni bizonyos (nem általános) funkciójú sejtekké, valamint szövetté. Számos betegség válhat kezelhetővé általuk: így például az autoimmun betegségek, egyes neurológiai rendellenességek, vagy akár a rákos megbetegedések bizonyos típusai is. Az őssejtterápiát a regeneratív gyógyításban is alkalmazzák szövetek, szervek helyettesítésére vagy gyógyítására. Az ígéretes eredmények ellenére ez a gyógymód még fejlesztés alatt áll, 2040-re viszont az őssejt minden bizonnyal egy fontos és erőteljes eszköz lehet majd az egészségügyben.
Nanotechnológia
A nanotechnológia, leegyszerűsítve mindazon technikák és kutatások összessége, amelyekben az anyagi világot atomi és/vagy molekuláris skálán vizualizáljuk és manipuláljuk. Gondoljunk csak bele, milyen jó szolgálatot tehetnek az emberi testben az ilyen apró dolgok! Kísérleti jelleggel már alkalmazzák is a technológiát: intravénásan nanotesteket lehet a véráramba juttatni, így például célzottan a fertőzött ponthoz lehet irányítani a szükséges gyógyszert. Így kisebb mennyiség is elég lehet, valamint adott esetben több készítmény hatékonysága is letesztelhető alacsony dózisokban. Mindez például a kemoterápia esetében lehet meghatározó: nanotechnológiát alkalmazva nem kell az egész szervezetet terhelni, lehetőség van célzottan beavatkozni, épp a megfelelő mennyiségű és fajtájú gyógyszerrel, csökkentve ezzel az egészséges sejtek károsodását.
Génmódosítás
Az ötlet, hogy módosíthatjuk a DNS-t, az egyik legerőteljesebb elképzelés az orvostudományban – és egyben a legvitatottabb is. Hiszen nemcsak arról van szó, hogy „előre kódolt” betegségektől szabadulhatunk meg, vagy változtathatunk a szemünk színén. Ez a technológia a nem megfelelő kezekben elképesztő károkat képes okozni, nem véletlenül szít óriási etikai vitákat. A számítógépekből ismert „kivágás, beillesztés” folyamathoz hasonló módszert ültették át a DNS szerkesztésébe is. Így gyorsabb, egyszerűbb és biztonságosabb lett a munka. A kutatók így célzottan ki tudnak iktatni géneket, és változtatni is tudnak rajtuk akár az emberek esetében is. Próbáltak már így harcolni a HIV-fertőzés, vagy a rák ellen, de az embrióknál is felmerül a módszer, hogy megakadályozzák a komoly betegségek kialakulását. Ezek a mesterséges beavatkozások azonban kockázatosak, hiszen egy hiba öröklődhet a következő generációkban. Alkalmazásakor végletekig körültekintőnek kell lenni!