Mi a megoldás?
Bérlőként lehetőség van kizárólag a saját tulajdonunkra lakásbiztosítást kötni. Ilyenkor annyit kell tennünk, hogy lakásbiztosítás kötése során a „Mire szeretne biztosítást kötni?” kérdésre az „Ingóság” opciót választjuk ki. A kockázatviselés helyeként pedig azt a címet kell megadnunk, ahol (al)bérletben lakunk, hiszen itt találhatók értékeink.
Mire figyeljünk?
Ahogyan azt már előző post-unkban is ecseteltük, készítsünk értékeinkről egy leltárt. Vegyük számba, mennyi bútorunk, értékünk van, dokumentáljuk fotókkal, csatoljuk hozzájuk a számlát, vagy annak fényképét és tároljuk ezt biztonságos helyen, hiszen egy esetleges kár esetén biztosak lehetünk benne, hogy a felsorolásnál nem fog eszünkbe jutni, milyen értékeink vesztek oda, és biztosan lesznek, amik kimaradnak leltár hiányában a felsorolásból.
Ennek a leltárnak a birtokában aztán sokkal egyszerűbb meghatározni, hogy mekkora biztosítási összeget adjunk meg a lakásbiztosítás megkötésekor.
De mi az a biztosítási összeg? – merül fel a kérdés: a biztosítási összeg az a maximális összeg, melyet a biztosító egy káresemény bekövetkeztekor kifizethet nekünk; ezt az összeget megtaláljuk majd biztosított vagyontárgyanként és kockázatonként a biztosítási kötvényünkön is. Fontos kiemelni, hogy ez a MAXIMÁLIS kártérítési összeg! Megéri tehát pontos leltárt készíteni és összeszámolni ingóságaink összértékét, mert amekkora összeget a biztosítás megkötésekor meghatározunk, annál nagyobb összeg nem jár nekünk kár esetén (hiszen a fizetendő díjunkat is részben az alapján határozza meg a biztosító, hogy mekkora összértéket adunk meg arra vonatkozóan, amit biztosítani szeretnénk).
Mennyi az annyi?
Megéri-e biztosítást kötni ingóságainkra? Ez attól függ. Ha gond nélkül be tudnánk szerezni egy esetleges káresemény során megsérült/eltűnt/használhatatlanná vált értékünket újra - adott esetben akár a komplett ruhatárunkat -, akkor nem szükséges. Ha azonban ehhez a „projekthez” korlátozottak az anyagi lehetőségeink, akkor mindenképp érdemes fontolóra vennünk, hiszen biztosítás terén jelen esetben néhány ezer forintos tételről beszélünk éves szinten – még akkor is, ha a legnagyobb, szinte minden eshetőségre kiterjedő védelmet választjuk.