2015.10.16.
Végiggondolta már, mennyi tárgy (értsd: bútor, konyhai eszköz, ruhadarab, kütyü, elektronikai eszköz, stb.) gyűlt össze az évek során otthonában?
Ha mindenre, de tényleg mindenre tenne egy árcédulát, szinte biztosan meglepődne a végösszegen.
Amikor lakásbiztosítás megkötése során meg kell határoznunk otthonunk „felszereltségét”, vagyis a lakásban fellelhető ingóságok értékét, akkor ezt az összértéket kell alapul vennünk. Akár albérletről van szó, akár saját lakásról/házról, érdemes számba venni ingóságainkat annak érdekében, hogy biztosításkötés esetén a megfelelő biztosítási összeget választhassuk.
Leltár készítése során a fő vezérelveink az alábbiak legyenek:
Még ha úgy is gondolja, hogy fejben pillanatok alatt meg tudná becsülni, hogy mi mennyit ér, akkor is érdemes egyszer egy teljes leltárt készíteni, mert okozhat meglepetést a végeredmény.
A leltárt készíthetjük „analóg” módon is egy füzetbe, de annak hátránya, hogy egy nagyobb lakáskár esetén egyrészt maga a papírra írt lista is elpusztulhat, másrészt a leltár felépítése is követel időt.
Ha inkább a digitális világ adta előnyöket használnánk ki, akkor választhatunk kimondottan erre a célra készített okostelefonos alkalmazásokat, de dolgozhatunk excel táblában, vagy valamilyen felhő alapú online rendszerben is, így a lista nem közvetlenül a mi gépünkön tárolódik. Az okostelefonos alkalmazás és a felhő alapú megoldás előnye, hogy a saját készülékünk károsodása esetén más eszközről is könnyedén előhívhatjuk az adatokat – feltéve, hogy a mobilalkalmazás is online tárolja az adatokat. (Tipp: mobil alkalmazás esetén válasszuk megbízható fejlesztők termékeit, amit már sokan letöltöttek, és amelyre pozitív visszajelzéseket adtak a felhasználók)
Ha nem az erre a célra szánt szoftvert használjuk, akkor íme néhány tipp a könnyebb rendszerezéshez:
Fontos: az ilyen listát mindig tároljuk jelszóval védetten!
Mikor lehet igazán nagy szerepe egy ilyen listának?