Utazás autóval
Vitathatatlan, hogy nagyon kényelmes módja az utazásnak, hiszen nem kell cipelnünk a saját csomagunk mellett a baba csomagját, hordozóját, babakocsiját is a kicsivel együtt.
Autóval történő utazásnál a babának mindenképpen gyerekülésben kell utaznia, és menet közben akkor se vegyük ki a belőle, ha nagyon sír. Álljunk le inkább egy pihenőnél, és ott „járjunk utána” a sírás okának, hiszen ha kivesszük őt a gyerekülésből, akkor baleset esetén így teljesen védtelen lesz.
Épp ezért útközben lehetőleg ne is szoptassuk a kicsit, ehhez szintén álljunk meg inkább egy pihenőben, vagy legyen nálunk lefejt anyatej/tápszer, és ha út közben megéhezik, akkor abból kapjon.
Bár a kicsik könnyedén elalszanak az autó ringatózására, a nagyobbacska gyerkőcöknél, akik már több időt töltenek ébren, érdemes készülni könyvekkel, játékokkal, gyümölcsökkel, egészséges rágcsálnivalóval, hogy lekössük őket.
Ha az út során erős a napsütés, akkor érdemes lehet a hátsó ajtók ablakánál árnyékolót használni.
Utazás repülővel
Mindig járjunk utána még foglalás előtt a légitársaságok oldalán, hogy mennyi idősen szállítható náluk a baba (el kell-e érnie egy bizonyos kort, vagy már néhány naposan is utazhat velük). Több helyen választható, hogy a baba az édesanya ölében üljön – ehhez a légitársaság biztosít speciális biztonsági övet -, vagy a gyerek saját, kimondottan repülőutakhoz vásárolt biztonsági ülésében (ezt a légitársaság megszabhatja, hogy milyen típusú legyen), esetleg az autós ülésben utazzon.
Gyerekülések használata esetén többnyire külön ülőhelyet kell vásárolni a baba számára. A kicsiknek rendszerint ingyen, vagy kedvezményes díjért cserébe vihető fel külön kézipoggyász a gépre, így a legszükségesebb kellékek utazás közben is kéznél lehetnek.
Annak is érdeklődjünk utána, hogy a repülőgép fedélzetére mekkora mennyiségű folyadékot vihetünk fel: van-e pl. lehetőség anyatejet vagy tápszert felvinni 2-3 dl-es üvegcsében, vagy kisbabánál is csak a 100 ml-es folyadékot engedélyezik.
A repülőnek azokat a részeit, amikhez hozzáérhet a pici, vagy megnyalhatja azokat, mindenképp töröljük le felszállást követően egy nedves, lehetőleg fertőtlenítő hatású törlőkendővel.
Utazás vonaton
Újszülöttel kényelmesebb vonaton utazni, mint buszon, hiszen nagyobb a hely, fel is állhatunk, ha egy kis mozgásra lenne szükségünk, vagy akár pelenkacserére. Vigyünk magunkkal egy üres zacskót vagy kisebb szemeteszsákot, és a keletkező szemetet, használt pelenkákat abba gyűjtsük – külön zacskót erre a célra autóval történő utazás esetén se felejtsünk el bepakolni.
Bár a csomagjaink cipelése kényelmetlenséget jelenthet, ám a szülőknek nem kell a vezetésre koncentrálniuk, parkolóhelyet keresniük, térképet követni, vagy biztonsági ellenőrzésen átesni a felszállás előtt.
+1 jó tanács
Mivel a picik könnyebben betegszenek meg, ezért külföldi utazás előtt mindenképp kössünk az egész család számára utasbiztosítást, autóval történő utazáshoz pedig érdemes utazási assistance szolgáltatást is választani, hiszen ha kisgyerekkel lerobbanunk út közben, a gyorsan érkező segítség óriási könnyebbséget, egyben biztonságérzetet jelenthet.