– Érdemes elmenni egy kivizsgálásra utazás előtt még akkor is, ha minden rendben van?
Dr. Herendi György Tulajdonképpen nemcsak érdemes, de kötelező is, hiszen az Európai Unió országaiba kisállat, háziállat csak állatútlevél birtokában utazhat, és ezen okmány kiállítása az állatorvos jogköre. Emellett az állatútlevél kiállításához szükséges gondoskodni az állat, jellemzően – kutya – azonosíthatóságáról, vagyis chipeléséről is, ha ez eddig nem történt meg. Az Európai Unió előírja az állat egyértelmű azonosítását. Ez két módon történhet: az egyik a 2011. július 3. előtt alkalmazott és tisztán olvasható tetoválással, illetve ez után már csak transzponderrel vagyis az előbb említett mikrochip-beültetéssel. Ezen kívül szükséges egy utazást megelőző állatorvosi vizsgálat is, ami igazolja, hogy az állat egészséges és utazhat.
– Léteznek külön védőoltások bizonyos utazásokhoz, vagy kisállat esetében a kötelező oltások megléte elegendő? Ha szükség van speciális oltásokra, mennyivel előtte tegyük ezt meg?
Dr. Herendi György Utazáshoz elég a kötelező oltások megléte, ez alatt értem az érvényes veszettségoltást. Amennyiben nem uniós országba utazunk, hazafelé – a schengeni határ átlépéséhez – azonban szükség lesz egy veszettségre vonatkozó ún. ellenanyag-titrálási vizsgálatra, aminek a folyamatát célszerű a kiutazás előtt időben elkezdeni. A vizsgálathoz elengedhetetlen vérmintát legkorábban harminc nappal a veszettségoltás után lehet levenni. Az eredményt pedig a tulajdonos 2-3 hét múlva kapja kézhez. Az igazolás mindaddig érvényes, amíg a veszettség oltási sorozata nem szakad meg, tehát az éves lejárata előtt megismételtük az oltást. Ez a vizsgálat azt szolgálja, hogy állatunk rendelkezik megfelelő ellenanyagszinttel a veszettség vírusa ellen. Néhány ország – például Finnország, az Egyesült Királyság, Málta, Írország – megköveteli, hogy a területére való belépés időpontja előtt 48-120 óra között Echinococcus elleni féregtelenítő kezelést kapjon az állat. Az állatorvosnak ezt is rögzíteni kell az útlevélben.