Nézzük a teljes képet!
Az emberi szervezet egy rendkívül komplex rendszer, vannak könnyebben és nehezebben diagnosztizálható betegségek. Csak úgy próbaképpen érdemes rákeresni arra, mi okozhat fejfájást. A vírusfertőzéstől kezdve a mozgásszervi problémákon át a fül-orr-gégészeti vagy szemészeti betegségekig számos kiváltó oka lehet, tehát fejfájás esetén nem feltétlenül leszünk okosabbak a netes találatokat böngészve. Ez esetben mélyebbre kell ásni, amit egy orvos segítségével tehetünk meg. Forduljunk háziorvosunkhoz, aki ismerve életvitelünket és kórtörténetünket, a megfelelő szakrendelésre irányíthat bennünket.
Ne ijedjünk meg!
A laikusok tanácsainak súlyos következményei lehetnek mind pszichés, mint testi egészségünk szempontjából, hiszen sokszor olyan következtetéseket is leírnak, amelyek tíz- vagy százezerből egy esetben fordulnak elő, azonban nem hangsúlyozzák kellően ezek valószínűtlenségét. Maradva a korábbi példánál, belefuthatunk abba, hogy egy online portál az agydaganat tüneteként jellemzi a fejfájást. A súlyos betegség gondolata egyeseknél pánikot, szorongást okozhat, miközben lehetséges, hogy egyszerűen ki kellene nyitni az ablakot, mert a szobában lévő elhasznált levegő okozza a fájdalmat.
Ne legyünk „kiberchonderek”!
Az utóbbi évtizedekben megjelent problémának már neve is van, a kiberchondria tulajdonképpen a hipochondria modern változata. Azt az állapotot írja le, amikor valaki túl sokat foglalkozik az egészségével, folyamatosan fél, szorong, (félre)diagnosztizálja saját magát ellenőrizetlen, netes tartalmak alapján.