Ha előre készítünk egy közel pontos költségtervet, annak segítségével könnyedén eldönthetjük, hogy valóban megbirkózik-e a pénztárcánk az álmainkkal, hiszen ha kényelmesen beleférünk az anyagi lehetőségeink által adott keretbe, akkor utazás során nem kell azt számolgatnunk, hogy mire marad még pénzünk. Jelenlegi írásunkban a költségek tervezéséhez szeretnénk egy kis segítséget nyújtani: milyen sarkalatos pontokra kell odafigyelnünk?
Utazás, közlekedés
Elképzelhetetlen, hogy egy utazás alkalmával mindig mindenhová gyalog menjünk (ha csak nem épp egy nagyobb túra vagy zarándoklat a cél), ezért a közlekedésre külön keretet kell becsülnünk. Saját szervezésű út esetén számoljunk az alábbiakkal:
- Repülővel történő utazás esetén a repülőútra kifizetendő teljes összeget, vagyis a reptéri transzfert (opcionális), a repülőjegy árát, a poggyász költségét (ha viszünk magunkkal feladásra szánt poggyászt, vagy a kézipoggyász súlya miatt felárat kellene fizetnünk). Minden légitársaságnak megvan a saját díjszabása, járjunk ennek utána részletesen még a foglalás megkezdése előtt. Ha érkezés után taxi visz minket a szállásunkig, vagy autót bérlünk, akkor ezek költségét is vegyük számításba.
- Ha autóval vágunk neki az útnak, akkor a benzinköltség és a parkolási díjak mellett az esetleges autópályadíjak is kerüljenek fel a listára. Hosszabb út előtt érdemes egy nagyobb szervizelésnek alávetni az autót, hogy biztosan ne lehessen semmi baj – ez sem lesz ingyen.
- A helyi tömegközlekedésre szánt költségek, hiszen gyakran előfordul, hogy helyben egyik nevezetességtől a másikig tömegközlekedéssel juthatunk el a leggyorsabban. Nézzünk utána, hogy az úti célunkon milyen jegyet, bérletet érdemes váltanunk.