1. Figyeljünk a parti vészjelzésekre!
A viharos szél hatalmas hullámokat okoz, és ilyenkor erősödik az áramlás is. Ezek együttesen már túl nagy kihívást jelenthetnek egy átlagos úszástudással rendelkező felnőttnek, nem beszélve a kalandvágyó kisgyerekekről. Figyeljük a viharra figyelmeztető hangosbemondókat, de ha külföldön vagyunk és nem értjük jól, mit mondanak, kérjünk információt az ott használt vihar- és vészjelzésekről a helyi vízi mentőknél, vagy a hotel/szállás recepcióján.
Ne hagyjuk figyelmen kívül azokat a táblákat sem, amelyek a tiltott fürdőhelyeket jelzik.
Csak a fürdésre kijelölt helyeken mártózzunk meg, így komolyabb, akár végzetesnek bizonyuló baleseteket kerülhetünk el.
2. A fuldoklás a valóságban teljesen máshogy néz ki, mint a TV-ben
A gyerekekre leselkedő egyik legnagyobb veszély a vízparti nyaralások alkalmával a fulladás. Fontos tudni, hogy a valóságban nem úgy néz ki a folyamat, ahogyan azt a TV-ben látjuk. A fuldokló az esetek többségében sem kiabálni, sem integetni nem tud – egyszóval: képtelen jelezni, hogy ő bajban van. A karjait arra használja, hogy az orrát és a száját a víz fölött tartsa. Kiabálni pedig azért nem képes, mert nincs elég hosszú ideig a víz fölött ahhoz, hogy egyszerre tudjon elegendő mennyiségű levegőt venni és mellette kiabálni is. Ha azonban a gyerekek csak szülői felügyelettel fürdőznek, a felnőttek pedig nem vállalnak olyan kihívást, amely meghaladja az úszástudásukat, akkor megelőzhetők a balesetek.
3. Az alkohol és a vízpart nem barátok
A strandokon elszenvedett, végzetes kimenetelű sérüléseknek gyakori oka az alkoholos befolyásoltság. Már egy kis mennyiségű alkohol is hátrányosan befolyásolhatja az ítélőképességünket, az egyensúlyunkat és a koordinációnkat. Az alkohol jobban árt, ha az illető nem ivott elegendő vizet, ráadásul a napon tartózkodik. Ez a két dolog együtt dehidratáltságot okoz.
Fontos megemlíteni, hogy az alkohol hatása alatt történt sérülések esetén a biztosítók mentesülnek a szolgáltatási kötelezettség alól.