Elképzelhető, hogy egy balesetben nem csak a gépjármű, hanem az abban elhelyezett vagyontárgyak is megsérülnek. Ezek javítási költsége, illetve a tárgyak használhatatlanná válása esetén a balesetkori értéke szintén követelhető a biztosítótól. Személyi sérülés esetén ezen túlmenően a vagyoni károk csoportjába tartoznak az orvosi ellátással összefüggésben felmerülő gyógyszerköltségek, a kórházba járással felmerülő úti költségek, valamint egyéb olyan kiadások, amelyek gyógyulásunk érdekében szükségszerűen felmerülnek. Súlyosabb sérülés esetén a károsult, vétlen fél akár hónapokig is fekvőbetegellátásra kényszerülhet, ami együtt jár azzal, hogy keresőképtelensége miatt táppénzre kell mennie. Ebben az esetben kártérítésként érvényesíthető a táppénz és a rendes személyi alapbér közötti különbözet pénzösszege. A vagyoni károkkal összefüggésben fontos kiemelni, hogy az elszenvedett kár bekövetkeztét és annak összegét a károsultnak kell bizonyítani. Az összeg bizonyítása érdekében ezért célszerű minden felmerülő költségről számlát kérni, táppénz esetén pedig a fizetési jegyzékek, bérlapok szolgálhatnak bizonyítási eszközként.
A második csoport a nem vagyoni kártérítés, vagy jogi szakkifejezéssel élve a sérelemdíj. A sérelemdíj iránti követelést az alapozza meg, hogy a balesettel összefüggésben megsérült személy élethez, testi épséghez és egészséghez való joga is károsodást szenvedett el. Ez azt jelenti, hogy a sérelemdíj összegét nem jogszabályaink határozzák meg, hanem az többek között a gyógyulás időtartamától, az esetleges maradandó károsodások mértékétől, az elszenvedett fájdalomtól, esztétikai elváltozásoktól függ, továbbá attól is, hogy a baleset milyen életminőségbeli változásokat okozott a károsultnak. Szintén a sérelemdíj intézménye szolgál arra, hogy a baleset következményeként elszenvedett pszichés károk kompenzálásra kerüljenek, így a sérelemdíj összegének meghatározása során annak is jelentősége van, hogy a baleset kihatással volt-e a sérült személy mentális állapotára. A sérelemdíj összegének megállapítása során nem hagyható figyelmen kívül a sérülést szenvedett fél életkora, gyermekek esetén ugyanis az említett pszichés utóhatásoknak rendkívül nagy jelentősége lehet. Vita esetén igazságügyi orvosszakértői vélemény tudja alátámasztani a sérülések jellegét és súlyosságát is.
A sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges. A sérelemdíj mértékét a bíróság egy összegben határozza meg, tekintettel az eset körülményeire, különösen a jogsértés súlyára, a felróhatóság mértékére, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatására.
Ne bízz semmit a véletlenre, köss biztosítást személygépjárművedre! Az Allianz megújult biztosítási kalkulátorával alig több mint húsz adatból kiszámolhatod szerződésed díját, melyet online gyorsan és egyszerűen meg is köthetsz!
A vendégposztot a D.A.S. Jogszerviznek köszönhetjük.