Albérletet választani a legtöbbször nem egyszerű, számos szempontot figyelembe kell vennünk. Összegyűjtöttünk ezek közül jó néhányat, hogy megkönnyíthessük a folyamatot:
1. Jellemzően egyedülállóként vagy párunkkal közösen a legegyszerűbb albérletet találni. Ha azonban már egy vagy több gyerek, esetleg kisállat is tartozik a családhoz, és a hirdetés szövegéből nem derül ki egyértelműen, hogy a tulajdonos milyen bérlőt preferálna, akkor ezeket már az első telefonos/emailes kapcsolatfelvételnél egyeztessük a bérbeadóval annak érdekében, hogy ne fussunk felesleges köröket.
2. Ha egyedül keresünk albérletet, döntsük el, hogy csak saját magunkkal, esetleg egy, vagy akár több lakótárssal szeretnénk megosztani a mindennapjainkat. A lakótárs személyében csak barátot tudunk elképzelni, vagy egy vadidegen sem jelentene problémát?
3. Ha egyértelművé válik, hogy lakótársunk lesz, akkor érdemes azt is tisztáznunk magunkban, hogy tanuló, vagy már dolgozó társat szeretnénk? Ha dolgozik, akkor preferáljuk-e, hogy esetleg más ritmusban él: pl. vendéglátásban dolgozik, és emiatt gyakran éjszakázik, miközben mi hagyományos nappali munkarendben élünk.
4. Ha lehetőségünk van rá, többször járjuk körbe a kiszemelt albérlet környékét. Ellenőrizzük a tömegközlekedési eszközök közelségét, az elérhető üzleteket, és ha sikerül, akkor a szomszédokat. Ha van autónk, akkor térképezzük fel, hol fogunk tudni parkolni vele.
5. A bérbe adott ingatlanok lehetnek bútorozottak, gépesítettek (esetleg részben bútorozottak) vagy bútorozatlanok. Ha bútorozatlan a lakás, és mi komplett berendezéssel rendelkezünk, akkor előtte otthon mindenképp mérjük le a nagyobb darabokat, jegyezzük fel a méreteket, és vigyük magunkkal a mérőszalagot az albérlet megtekintésekor is, így könnyedén le tudjuk ellenőrizni, hogy a bútoraink beférnek-e a nekik szánt helyekre.