Fontos tudnod, hogy mostani életviteled határozza meg a későbbi életminőségedet. Ez egyfelől rossz hír, hisz nem csinálhatsz akármit „büntetlenül” szervezeteddel, másrészt jó, hiszen rajtad múlik, hogy változtatsz-e jelenlegi rossz szokásaidon!
1. „Táplálékod legyen az orvosságod, orvosság legyen a táplálékod!”
Hippokratész bölcs mondása nem is lehetne időszerűbb, hisz magas rizikófaktorú betegségeink nagy része drámai mértékben vezethető vissza a helytelen életmódra, ezen belül is a helytelen táplálkozásra. Legtöbben azzal védekeznek, hogy nincs idejük arra, hogy testtudatos táplálkozással foglalkozzanak. Érdekes kifogás, tekintve, hogy átlagosan napi két órát töltünk közösségi médiát böngészve.
A rossz szokás megbosszulja magát: nem csak esztétikai problémát jelent a helytelen étkezés, hanem hosszútávon diabéteszhez, szív-és érrendszeri problémákhoz, és egyéb betegségekhez vezethet.
Jó tanács: Ha nem megy egyik napról a másikra, fokozatosan szoktassuk szervezetünket a megfelelő táplálkozáshoz. Válasszunk édesség helyet egy marék bogyós gyümölcsöt, vagy egy almát. Ha a sós rágcsálnivalókat szeretjük, fogyasszunk mértékkel magvakat, ha ránk tör az éhség. Kerüljük a cukros, fehérlisztes ételeket. Gyorsan felszívódó szénhidrátok helyett részesítsük előnyben a lassúakat: sima rizs helyett basmati vagy barna rizs, bulgur, kuszkusz, hajdina stb. Kerüljük a túlzott burgonyafogyasztást, válasszunk zöldségköretet. Böngéssz az interneten a témában a közösségi média helyett. Konzultálj egy dietetikussal, amennyiben nehézséget jelent az életmódváltás ezen része!
2. Mozogással a hosszabb életért
Számos kutatás igazolja, a rendszeres mozgás jótékony hatásait. A teljesség igénye nélkül: csökkenti a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatát, a magas vérnyomás és a diabétesz kialakulásának a veszélyét. Növeli az állóképességet és a tüdőkapacitást, nő a várható élettartam, ami ráadásul jobb minőségű lesz, mint mozgásszegény életmód esetén… Ami jó hír, hogy nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre is pozitív hatással van már heti öt alkalommal végzett fél órás mozgás is: javítja a hangulatot, segít a stressz oldásban, és még az önbizalmat is növeli.
Jó tanács: Sosem késő elkezdeni! Nem baj, ha sosem sportoltál, vagy már évek óta nem sportolsz, az első pár alkalom lesz a szokatlan/kritikus. Válassz a teljesítőképességednek megfelelő mozgásformát, amit élvezel! Csoportosan vagy egyedül? A szabadban, otthon, vagy konditeremben? Te döntesz! Számtalan lehetőség áll nyitva előtted. Amennyiben tényleg hatékony szeretnél lenni, érdemes kikérned szakember tanácsát, aki segít az igényeidnek leginkább megfelelő edzésprogramot összeállítani.