Allianz Rövid Kötvény Alap

További információkért hívja telefonos ügyfélszolgálatunkat a +36 (1) 237 2399-es telefonszámon!*
Általános információk

Csúsztassa balra a további információkért

Típusa, fajtája
nyilvános, nyíltvégű, értékpapírba fektető befektetési alap
BAMOSZ besorolás rövid kötvény alap
ISIN HU0000707146
Az Alap indulása 2008.08.11.
Elszámolása T napos (Tranzakció napja)
Devizanem HUF
Az Alap alapkezelési díja (éves szinten) max. 1,50%
Letétkezelő MBH Befektetési Bank Zrt
Letétkezelés díja (éves szinten) 0,10%
Vezető forgalmazó MBH Befektetési Bank Zrt
Forgalmazás befektetőt terhelő jutalékai A forgalmazási jutalékok mértékét a Forgalmazó Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzata tartalmazza. 2018.09.01-től hatályosan a Befektetési Jegyek vásárlástól számított 2 munkanapon belül történő visszaváltása esetén a forgalmazási jutalékon felül a Forgalmazó a visszaváltott összegre vetített 2%-os büntetőjutalékot számíthat fel.
Benchmark 70% ZMAX + 30% MAX
TER (2022. évi adat) 0,56%
Ajánlott befektetési időtáv minimum 1 év
Kockázati szint mérsékelt

Az Alap rövid bemutatása

Az Alap célja, hogy középtávon a rövid lejáratú magyar állampapír befektetésekkel versenyképes hozamot érjen el, mérsékelt kockázati szint mellett.

Az Alap befektetési politikája

Az Allianz Rövid Kötvény Alap célja, hogy középtávon a rövid lejáratú magyar állampapír befektetésekkel versenyképes hozamot érjen el, mérsékelt kockázati szint mellett. Az Alap pénzügyi célja a tőkenövekedés. Az Alap céljának elérése érdekében portfóliójában jellemzően magyar állampapírok, és diszkont-kincstárjegyek szerepelnek, de kisebb mértékben jelzáloglevelekbe, vállalati kötvényekbe, kollektív befektetési értékpapírokba, Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott kötvényekbe, a magyar állam készfizető kezességével kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokba és banki betétekbe is fekteti vagyonát. Az Alap elsősorban azoknak az Ügyfeleknek jó választás, akik a rövid lejáratú magyar állampapírok által elérhető hozam elérésére törekednek. Befektetéseik tervezésekor minimum 1 évben, azaz középtávon gondolkodnak.

Piaci környezet, befektetési döntések

Március hónap egyik legfontosabb kérdése a befektetők részéről az volt, hogy vajon mekkora mértékű kamatvágást fog végrehajtani az MNB a februári 100 bázispont után. A márciusi ülésen végül alacsonyabb mértékű, 75 bázispontos kamatcsökkentésre került sor, így 8,25% lett az alapkamat. Bár a februári inflációs adat kedvező meglepetést okozott, a 3,7%-os éves index mind a piaci konszenzus, mind az MNB várakozásainál kedvezőbb lett. Viszont a negyedik negyedéves GDP-adat alulmúlta a várakozásokat (a negyedév/negyedév adat 0%, az év/év adat pici 0,4%-os növekedést mutatott), az ipari adat is gyenge lett (a termelés volumene 1,1%-kal elmaradt az előző havitól, 4,1%-kal pedig az egy évvel azelőttitől), a kiskereskedelmi forgalom is csak enyhe növekedést mutatott (nem változott januárban az előző hónaphoz képest, év/év 0,6%-kal emelkedett). Virág Barnabás hangsúlyozta, hogy óvatos és adatvezérelt megközelítést alkalmaznak a továbbiakban, és némiképp megemelte a jegybank félév végére várt alapkamat várakozását. Június végére a 6,5-7 százalék közötti sávba várható az irányadó ráta, ellenben a korábbi 6-7 százalékkal.

A forintot illetően az elmúlt hetekben leginkább gyengülést láthattunk. Az EU-val kapcsolatos feszültségek nem tűntek el teljesen (az eddig megítélt 10,2 milliárd euró kohéziós forrás folyósítása is veszélybe került), a költségvetés helyzete, illetve a jegybanktörvény módosítása körüli viták rontották az ország kockázati megítélését. Március elején az EUR/HUF árfolyam kritikus közelségbe került a 400-as szinthez, és régiós tásaihoz viszonyítva is egyértelműen gyengén teljesített. Azóta korrekciót láthattunk az árfolyamban, de a kurzus így is 390 felett maradt.

Az állampapír piacon, a görbe hosszú oldalán 30 bázispont körüli emelkedést láthattunk a hónap folyamán. Bár továbbra is viszonylag nagy volt a kereslet az aukciókon a hosszabb papírok iránt, de itt is egyre magasabb hozamok alakultak ki. A DKJ-k esetében láthattunk egy-két olyan aukciót, melyre igen csekély kereslet volt, ennek ellenére itt nem volt hozamemelkedés, mert az ÁKK ezen esetekben lecsökkentette az elfogadott mennyiségeket.

A forint a hónap végére kis korrekció után közel 2 forintos gyengüléssel 395,83 EUR/HUF-on zárta a hónapot. Hozamaink vegyesen változtak: a 3 hónapos benchmark hozam 2 pontos csökkenéssel 6,59%-on, a 10 éves benchmark hozam 32 pontos emelkedéssel 6,74%-on zárta a hónapot.

Alapunkban tovább csökkentettük kicsit a duration-t és a szabályozásnak való megfelelés miatt leginkább DKJ-kat vásároltunk, de a hosszabb oldalon a megemelkedett hozamszinteken egy-két kedvezőbb vételt is eszközöltünk.

Jogi nyilatkozatok, felelősség kizárás

Az alap befektetési politikájáról, forgalmazási költségeiről és a befektetés lehetséges kockázatairól, részletesen tájékozódjon az Alap forgalmazási helyein található hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából.

A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát az alap jövőbeli teljesítményére nézve.

Az oldalunkon kiszámított hozamok a forgalmazási, számlavezetési és egyéb költségek, valamint adó levonása előtt értendők. Az egy évnél rövidebb időszakok hozamai nominális (nem évesített) hozamok, az egy évnél hosszab időszakok hozamait évesítettük. Az oldalon megjelenő valamennyi információ kizárólag tájékoztatásul szolgál és nem minősül ajánlattételnek. Az Alapkezelő nem vállal felelősséget a jelen kiadvány alapján hozott befektetési döntésért és annak következményeiért.

        *Telefonos ügyfélszolgálatunkon munkanapokon 8:00 és 18:00 óra - csütörtökön 8:00 és 20:00 óra - között panaszügyben ezen időpontokban várjuk a hívását.
alt
alt
Kiemelt befektetői információk, tájékoztatók, kezelési szabályzatok és egyéb fontos dokumentumok