Sajnálatos módon, a saját bőrünkön tapasztaltuk meg az utóbbi hetekben, hogy az ország egész területére egyre inkább jellemzőek a hirtelen lecsapó, nagy erejű viharok, melyek legtöbbször jégesővel és villámcsapásokkal is járnak. A májusban hozzánk beérkező kárbejelentések is ezekhez az időjárási jelenségekhez kapcsolódnak:
- közel 40%-a jégveréskár,
- közel 30%-a viharkár,
- majdnem 20% mögött felhőszakadás vagy villámcsapás indukciós hatása áll,
- kisebb mértékben volt jellemző beázáskár és árvízkár.
Hogyan készülhetsz fel a viharokra?
- Ha nem is szoktad minden nap, most érdemes nyomon követned az időjárás jelentést. Remek portálok és appok vannak, amik külön figyelmeztetnek előre, ha közeleg a vihar. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság például készített okostelefonokra és táblagépekre optimalizált vészjelző alkalmazást.
- Amennyiben vihar várható, célszerű autónkat fedett helyre vinni. Ha ez nem megoldható, kerüljük a fák alatti parkolást.
- Mielőtt elindulnánk otthonról, mindenképpen győződjünk meg róla, hogy nyílászáróinkat bezártuk. Ne hagyjunk rögzítetlenül a teraszon vagy az erkélyen a könnyen mozdítható tárgyakat. Takarjuk le azokat, vagy vigyük fedett helyre, amiket nem szeretnénk, hogy megázzanak.
- Zivatar idején célszerű az elektromos készülékek csatlakozóit kihúzni a konnektorból a villámlás okozta túlfeszültségből eredő károk megelőzése érdekében.
- Évente legalább egyszer ellenőrizzük a tetőburkolatok, tetőcserepek állapotát! Károsodás esetén javasolt ideiglenes fóliázás készítése a sérült szakaszon, a további károk megelőzése érdekében.
Bár többségében ezek az időjárási hatások kivédhetetlenek, a felmerülő károk mielőbbi helyreállítására fel lehet készülni az otthon- és a lakóközösség-biztosítás segítségével.
Ha már megtörtént a baj…
- Az Allianz otthonbiztosításoknak már az alapbiztosításai is fedezetet nyújtanak a szélsőséges időjárási jelenségek okozta károkra.
- A keletkezett kárt minél előbb be kell jelenteni a biztosítónak. A kárszakértő megérkezéséig, csak annyit változtassunk a kárhelyszínen és a károsodott vagyontárgy állapotán, amennyi a kárenyhítéshez vagy a további károk elkerüléséhez szükséges.
- Amennyiben lehetőséged van rá, a keletkezett károsodásokat fényképezd le, dokumentáld.