2016.06.16.
Amikor a jól megérdemelt nyaralásunkat tervezgetjük, az úti cél kiválasztásával párhuzamosan nem árt azt is összeszámolnunk, hogy utazással, szállással, étkezéssel, szórakozással, vásárlással és persze a vészhelyzet esetére szánt pénzzel együtt mindez pontosan mekkora kiadást is jelent majd.
Ha előre készítünk egy közel pontos költségtervet, annak segítségével könnyedén eldönthetjük, hogy valóban megbirkózik-e a pénztárcánk az álmainkkal, hiszen ha kényelmesen beleférünk az anyagi lehetőségeink által adott keretbe, akkor utazás során nem kell azt számolgatnunk, hogy mire marad még pénzünk. Jelenlegi írásunkban a költségek tervezéséhez szeretnénk egy kis segítséget nyújtani: milyen sarkalatos pontokra kell odafigyelnünk?
Elképzelhetetlen, hogy egy utazás alkalmával mindig mindenhová gyalog menjünk (ha csak nem épp egy nagyobb túra vagy zarándoklat a cél), ezért a közlekedésre külön keretet kell becsülnünk. Saját szervezésű út esetén számoljunk az alábbiakkal:
Ha csak nem couchsurfing-re vágyunk utazáskor (vagyis olyan vendégszerető idegen emberek erre a célra felajánlott kanapéján, ágyán, szobájában pihennénk meg), akkor bizony a vendégházért, apartmanért vagy szállodáért fizetnünk kell. A szállás lefoglalása előtt tegyük fel magunknak az alábbi kérdéseket:
.
Utazáskor a legtöbben szívesen kipróbálják az adott ország vagy város különlegességeit, helyi jellegzetességeit. Ezek azonban igen költségesek lehetnek, ezért az étkezésre szánt összeg esetén vegyük figyelembe az alábbiakat:
Első körben igyekeztük körbe járni a legalapvetőbb mérföldköveket költségtervezés szempontjából. A következő részben további 4 fontos témakört veszünk majd górcső alá.
A költségterv 2. részét ide kattintva érheti el